تاریخ : 1397/04/11

قیمت خودرو آزاد می‌شود؟


خبرگزاری تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنان روی حرف ۲ سال پیش خود ایستاده و معتقد است خودرو، کالای انحصاری نیست و قیمت‌گذاری آن باید در اختیار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار گیرد.


به گزارش گروه "رسانه ها" خبرگزاری تسنیم، وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنان روی حرف 2 سال پیش خود ایستاده و معتقد است خودرو، کالای انحصاری نیست و قیمت گذاری آن باید در اختیار سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار گیرد. از آن سو هم رضا شیوا، رئیس شورای رقابت اعلام کرده این شورا قیمت گذاری نمی کند بلکه فرمول قیمت گذاری را براساس شاخص های قانونی، تعیین می کند.  این کشمکش تعیین مرجع قیمت گذاری خودرو در سال های اخیر سبب شده خودروسازان همچنان راه خودشان را بروند و با دور زدن های قانونی و غیرقانونی، بازهم حقوق مردم را نادیده بگیرند. شاید تأخیرهای چند ماهه در تحویل خودروهای ثبت نامی از بارزترین تخلفات خودروسازان داخلی باشد که البته همچنان ادامه دارد. علاوه بر این تأخیرها، پایین بودن کیفیت خودروهای تولیدی نیز با همه قدرت ادامه دارد و قرار نیست بهبودی در این زمینه حاصل شود.

شاهد این دو ادعا یکی خودروی دنای ایران خودرو و دیگری پراید سایپاست. گروه صنعتی ایران خودرو پس از آنکه فرمول قیمت گذاری این خودرو از سوی شورای رقابت ابلاغ شد به آن تن نداد و در عوض پاسخ گفت که جلوی فروش و عرضه داخلی این خودرو را می گیرد و پس از تحویل خودروهای پیش فروش شده، فقط به بازار صادراتی، دنا می دهد و نکته جالب آنکه بنا بر اعلام کارشناسان خودرو، خودروی دنا کمترین تفاوتی با سمند سورن نداشته و گروه صنعتی ایران خودرو با تغییر اتاق این خودرو، دنا را 12 میلیون تومان گران تر نسبت به سمند سورن به خریداران می فروشد. شورای رقابت قیمت خودروی دنا را 41 میلیون و 900 هزار تومان تعیین کرد و از آن سو ایران خودرو پیشنهاد تعیین قیمت 48 میلیون تومانی را به شورای رقابت ارائه کرده بود که پذیرفته نشد. در نتیجه این اختلاف، عرضه داخلی خودروی دنا متوقف شد و قیمت آن به حدود 50 میلیون تومان رسید. سمند سورن ELX هم اکنون حدود 36 میلیون و 200 هزار تومان معامله می شود. شاهد ادعای دوم جریمه سایپا از سوی شورای رقابت است. رضا شیوا درباره رشد 6 درصدی قیمت محصولات سایپا گفت به دلیل پایین بودن کیفیت خودروهای این شرکت بویژه پراید، در نظر داریم جریمه 5/2 درصدی را برای این شرکت اعمال کنیم. به طور قطع وقتی سکان تعیین فرمول قیمت گذاری خودرو از شورای رقابت که علاوه بر نمایندگان دولت، نمایندگان مجلس نیز به عنوان اعضای ناظر در آن حضور دارند، خارج و به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان سپرده شود آن زمان از صفر تا 100 ماجرا در دست وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود و در این صورت آنها دیگر به کسی پاسخگو نخواهند بود.

 

اختلاف بر سر چیست؟

رئیس شورای رقابت درباره اختلاف نظر میان وزارت صنعت، معدن و تجارت با این شورا گفت: اختلاف نظری بین شورای رقابت و وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دستورالعمل قیمت گذاری خودرو وجود دارد. رضا شیوا ادامه داد به اعتقاد وزیر تعیین دستورالعمل کافی بوده و نباید شورا قیمت گذاری کند، درحالی که یک دستورالعمل منطقاً باید به یک قیمت ختم شود. شیوا در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه گذشته خود با اعضای کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این جلسه بنده توضیحات خود را درباره انحصاری بودن بازار خودرو به نمایندگان اعلام کردم که در نهایت رئیس کمیسیون با نظر ما موافق شد و بازار خودرو را انحصاری دانست. وی با بیان اینکه قرار است یک جلسه با حضور نمایندگان حقوقی شورای رقابت و مجلس و دولت برای بررسی انحصاری بودن بازار خودرو برگزار شود، افزود: در این جلسه در نهایت اعلام خواهد شد که شورای رقابت یا شورای اقتصاد، کدامیک مرجع قیمت گذاری خودرو خواهند بود. وی درباره اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه شورای رقابت نباید به قیمت گذاری خودرو ورود و فقط باید دستورالعمل قیمت گذاری را تعیین کند، اظهار داشت: منطقاً یک دستورالعمل باید به یک قیمت منتهی شود اگرنه معتبر نخواهد بود. شیوا با اشاره به اینکه هر دستورالعمل باید به یک قیمت واحد ختم شود، گفت: در خودروهای وارداتی دستورالعملی تعیین شد اما یکی از ضعف های آن را می توان استنباط و متغیرهای مختلف در این دستورالعمل دانست که هرکس با توجه به برداشت خود اقدام به قیمت گذاری می کند. وی با طرح این پرسش که چرا وزیر امسال موضوع دستورالعمل و قیمت گذاری خودرو را توسط شورای رقابت مطرح کرده است، افزود: سال گذشته با بررسی اطلاعات شرکت های خودروساز دستورالعمل را تعیین و در نهایت قیمت ها را مطابق آن به خودروسازان اعلام کردیم، آنها نیز به این دستورالعمل عمل کرده و اعتراضی نداشتند. اما امسال چه شده که وزیر این موضوع را زیر سؤال برده و حتی درخواست مکتوب به شورای اقتصاد مبنی بر غیرانحصاری بودن خودرو ارسال کرده است؟

منبع: وطن امروز

ورود به فروشگاه