تاریخ : 1397/06/26

چرا وقتی خودرو گران می‌شود، مردم همچنان خودرو می‌خرند؟!


با تمام این اوصاف این روزها این سوال پرسیده می‌شود که چرا هر اندازه قیمت محصولات در بازار آزاد افزایش می‌یابد و شرایط فروش شرکت‌ها سخت‌تر می‌شود، همچنان مردم از خرید خودرو استقبال می‌کنند؟


به نقل از"اخبار خودرو"، هر روز که می گذرد مسئولان سعی دارند به روشی خلاقانه مشکلات و مسائلی را که دامنگیر صنعت خودرو شده، حل کنند بنابراین راهکارهای محدودی، ارائه و تعداد کمی از آنها عملی می شوند. آخرین اقدام آغاز پیش فروش محصولات شرکت سایپا بود، قرار است پیش فروش تعداد زیادی از محصولات ایران خودرو نیز به زودی آغاز شود. استقبال عمومی از پیش فروش محصولات سایپا همچون روال چند ماه اخیر، با وجود محدودیت در محصولات قابل عرضه توسط این شرکت و سایر نکات که قبلا به جزئیات آن اشاره شده است، چشم گیر و مثال زدنی بود.

حال باید دید با محدودیت هایی که جهت فروش محصولات ایران خودرو نیز وجود دارد، آیا اقبال عمومی جهت خرید این محصولات همچنان ادامه خواهد داشت.  محدودیت هایی که شامل علی الحساب بودن قیمت خودرو، عدم امکان صلح در قرارداد منعقده، موعد تحویل بسیار طولانی مدت ( از آبان تا اسفند98)، انعقاد قرارداد با عنوان مشارکت در تولید و مهم تر از تمام موارد یادشده، مشخص شدن خودرو خریداری شده در زمان صدور دعوتنامه، به بیان دیگر عدم اطلاع خریدار از نوع و مدل خودرو خریداری شده است.

با تمام این اوصاف این روزها این سوال پرسیده می شود که چرا هر اندازه قیمت محصولات در بازار آزاد افزایش می یابد و شرایط فروش شرکت ها سخت تر می شود، همچنان مردم از خرید خودرو استقبال می کنند؟

این موضوع به رفتار مردم در تصمیم گیری و محاسبات اقتصادی و همچنین به تجربیات گذشته آنها برمی گردد. مردم بر اساس پیش فرض های اقتصادی خود تصمیم می گیرند و هر قدر در این زمینه موفق تر عمل کنند، موفقیت خود را مهر تاییدی بر انتخابشان در تصمیم گیری های اقتصادی می دانند.

تجربه تاریخی افراد نیز به آنها اثبات کرده که با افزایش نرخ دلار امکان بالاتر رفتن قیمت کالاهای سرمایه ای وجود دارد و خودرو نیز یکی از مهم ترین این محصولات است. بنابراین نسبت به خرید خودرو رغبت ایجاد می شود و تقاضا بالا می رود. عرضه کنندگان در سطح بازار نیز فضا را برای خود فراهم می دانند و هر اندازه که بتوانند به سودجویی می پردازند.

از طرفی شرکت های خودرویی نیز توان پاسخگویی به تمام نیازهای جامعه را ندارند و هر اندازه هم شرایط ارائه محصولات را سخت کنند، نمی توانند پاسخگوی نیازهای مردم باشند. به همین دلیل نیاز به خرید خودرو جای خود را به سرمایه گذاری امن می دهد.

 

ورود به فروشگاه