تاریخ : 1398/08/20

کوچ لیزینگ‌ها از فروش خودرو به لوازم خانگی


به گزارش روزنامه جهان اقتصاد، گروه تولید-شهر نشینی یکی از پدیده های دوران مدرن است و گسترش این پدیده با خود ملزوماتی را همراه دارد که یکی از این ملزومات تغییر سبک زندگی و به طبع آن تغییر در نحوه نگرش بشر در زیست است لذا هرچه شهر نشینی در سالهای اخیر در جهان و ایران توسعه یافته است نیاز به ملزومات نیز فزونی گرفته است . با فزونی یافتن نیاز به ملزومات زندگی، نحوه تامین این احتیاجات نیز متفاوت گردیده است و هرچه سبک زندگی بشر تغییر یافته نوع نیاز و نحوه تامین آن نیز متفاوت شده است .


به گزارش روزنامه جهان اقتصاد، گروه تولید-شهر نشینی یکی از پدیده های دوران مدرن است  و گسترش این پدیده با خود ملزوماتی را همراه دارد که یکی از این ملزومات تغییر سبک زندگی و به طبع آن تغییر در نحوه نگرش بشر در زیست است لذا هرچه شهر نشینی در سالهای اخیر در جهان و ایران توسعه یافته است نیاز به ملزومات نیز فزونی گرفته است .

با فزونی یافتن نیاز به ملزومات زندگی، نحوه تامین این احتیاجات نیز متفاوت گردیده است و هرچه سبک زندگی بشر تغییر یافته نوع نیاز و نحوه تامین آن نیز متفاوت شده است .

کشور ایران نیز که پس از جنگ تحمیلی هم راستا با طرح رفاه اجتماعی، شهر نشینی نیز در آن توسعه یافت نحوه زیست مردم کشور نیز دستخوش تغییرات اساسی شد .

بر اساس نوع نگاه دولت سازندگی و دولت اصلاحات برای ایجاد رفاه و بهزیستی مردمان در بعد اقتصادی و فرهنگی باعث گردید که پدیده بازار آزاد و نظام سرمایه محور نیز مانند باقی نقاط پیشرفته جهان توسعه یابد و هنگامی که از توسعه نظام سرمایه محور در روند زیست بشر صحبت می‌کنیم یکی از ملزومات آن توسعه بازار مصرف است .

وقتی بر اساس تغییر الگوی زیست بشر ایران در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد روند توسعه شهر نشینی فزونی یافت ، مبتلیات زندگی نیز متفاوت شد و حال دیگر ملزومات زندگی از مواد اولیه یک زندگی پیش پا افتاده به سمت یک زندگی بر اساس حداقل های رفاه تغییر سبک داد .

این تغییر سبک در زمانی در حال وقوع بود که کشور پس ازسازندگی جنگ و همچنین رفرم در ساختار اقتصادی در دوره بعد وارد بحران تحریم‌های اقتصادی شد و دقیقا در زمانه‌ای که نحوه زیست جامعه از یک کلونی توده وار وارد مرحله شهرنشینی اجتماعی در حال تغییر مسیر بود فشار اقتصادی بر روی ساختار کلان مالی کشور و فزونی یابی تورم و کاهش رشد باعث شد زیست جامعه دچار یک بن بست شود .

با تغییر دولت در سال ۸۴ و تغییر نگاه دستگاه اجرایی به تامین ملزومات مردم و همچنین افزایش فشار زندگی بر روی اقشار مختلف اجتماعی ،جامعه برای تامین ملزمات خود نیازمند استفاده از ابزار آلات جدید بود .

همانطور که در بالاتر گفته شد تغییر سبک زندگی مردم باعث شد، زیست و رفاه همراه خود به درستی مسئله مصرف را نیز همراه داشته باشد و آنچه تجربه زیسته جوامع دیگر پیش پای اقتصاد ایران قرار می‌داد استفاده از وام و منابع دیگر برای خرید ملزومات بود که طی اقساطی بتوان هم نیاز ها را بر طرف کرد و هم در بازه زمانی مشخصی هزینه آن پرداخت شود لذا همین امر بود که مفهوم لیزینگ را در کشور ایران نیز توسعه بخشید .

هرچند در ابتدا ساختار لیزینگ در ایران مبتنی بر خرید خودرو خلاصه شد و از آنجا که بازار خودرو در ایران در انحصار دو شرکت دولتی سایپا و ایران خودرو است ، توسعه عملکرد لیزینگ ها هم راستا با توسعه فعالیت و تنوع محصول این دو شرکت خلاصه  می شد .

اما با ورود به قرن جدید و تغییر رفتار‌های زیست بشر نیاز به تامین ملزومات زندگی فراتر از این مباحث پیش رفت و شرکت‌های لیزینگ نیز در همین راستا وارد مرحله جدیدی شده و نیازها و ملزومات خانه و کاشانه مردم را نیز تحت پوشش خرید اقساطی از طریق لیزینگ قرار دادند که با توسعه این ابزار هم زیست مردم در جهت رفاه ارتقا یافت و هم روند درآمدی شرکت های لیزینگ توسعه کمی پیدا کرد .

هرچند این توسعه کمی با توجه به الزامات به معنای توسعه کیفی نبود اما با طولانی شدن روند تحریم‌ها و ایجاد فاصله بین درآمد و هزینه‌های سر بار خانوار در سالهای اخیر روند کیفیت درآمد‌ لیزینگ‌های کشور هم‌راستا با تغییر سبک و توسعه رفاه نزد افکار عمومی افزایش یافت .

هرچه شرایط تحریم ها افزایش یافت و بخصوص در سالهای اخیر و پس از خروج یک جانبه امریکا از برجام روند و نوع لیزینگ محصولات نیز دستخوش تغییر شد ؛ همانطور که بیان شد اگر چه در ابتدای فعالیت شرکت‌های لیزینگ در ایران خودروساز‌های بزرگ بودند که محور تامین مالی از طریق لیزینگ‌ها را در دست داشتند، اما با ایجاد دست انداز در تامین قطعات مورد نیاز تولید خودرو در چند سال اخیر عملا شرایط برای لیزینگ خودرو با دشواری‌های زیادی مواجه شد و خود خودروسازان نیز نتوانستند از پس تعهدات خود در قبال مردم بر آیند ؛ لاجرم نبود محصول باعث شد که اکثر لیزینگ‌های کشور از این محصول عقب نشینی کنند و طی بررسی های صورت گرفته به جز شرکت مدیران خودرو که نمایندگی انحصاری شرکت MVM چین در ایران را دارد تقریبا باقی شرکت‌های لیزینگ در امر لیزینگ خودرو با دست انداز مواجه بودند و حتی در نحوه ارائه خدمات شرکت مدیران خودرو با توجه به تحریم های کشور و افزایش هزینه های مالی واردات به ایران قیمت های ارائه شده برای لیزینگ بسیار بالا و تقریبا غیر جذاب است لذا مشاهده می شود با توجه به انحصار ایران خودرو و سایپا در بازار خودرو در داخل و ایجاد خلل در روند تولیدی این دو شرکت به طریق اولی در روند لیزینگ خودرو نیز دست انداز هایی ایجاد کرد و عملکرد این شرکت ها در این بخش که فصل مشترک تاسیس اکثر آنها در سالهای ابتدایی بود را دستخوش تغییر کرد .

اما همانطور که گفته شد نیاز مبرم زیست مردم شهری به لوازم و ملزومات زندگی و خانه باعث شد همزمان با کاهش بخش خودرو این بخش توسعه قابل توجهی داشته باشد و همانطور که گفته شد افزایش کمی در روند کاری شرکت ها ایجاد نماید .

 

بر همین اساس حدود 15 شرکت لیزینگ در کشور در حال فعالیت است که می‌توان به لیزینگ شهر ، لیزینگ افق اقتصاد، شرکت ایران رنتر و شرکت لیزینگ فرهنگیان اشاره کرد که از این بین شرکت لیزینگ فرهنگیان در یک سال اخیر بیش از پیش تمرکز خود را در بخش لوازم خانگی قرار داده است.

بر همین اساس مشاهده می‌شود که شرکت‌های لیزینگ در راستای توسعه عملکرد خود به عنوان یک بنگاه اقتصادی با کاهش بخش درآمدی در خودرو با جایگزینی ابزار و ملزومات دیگر توانسته‌اند کاهش‌های درآمدی را پوشش دهند .

اما آنچه واضح و مبرهن است با سرعت تکنولوژی و تغییر الگوی مصرف مردمان می‌توان بیان داشت که امروزه با توسعه لوازم الکترونیکی مخصوصا در بخش گوشی موبایل و لپ تاپ همزمان با توسعه استفاده از اینترنت در سالهای اخیر بازار جدید و جذابی در حال رونق است .

هرچه وابستگی زیست مردم به لوازم های مدرن افزایش یابد ، بازار های مصرفی تغییر جهت خواهد داد، طی آخرین اطلاعات مرکز افکار سنجی جهاد دانشگاهی افزایش استفاده از اینترنت و اسمارت فون ها در جوامع شهری طی ۶ سال اخیر از ۴۲ درصد به حدود ۸۰ درصد رسیده است که این نشان از جذابیت در این بازار است و می‌توان پیش بینی کرد مردم امروزه بیش از باقی ملزومات زیسته خود در این بخش فعال هستند لذا سرمایه ها در این بخش می تواند فعال باشد .

همانطور که در بالا نیز اشاره شد هرچه نحوه مصرف و الگوی آن تغییرکند ، با توجه به نحوه و شرایط اقتصادی خاص کشور ایران ، می‌توان بیان داشت نیاز به سرمایه برای تامین ما یحتاج نیز فزونی می باید و حال با آنچه اشاره شد وقتی نیاز امروز مردم در بخش خدمات الکترونیکی و محصولات آن فزونی یافته است می‌توان تصور کرد که نیاز به لیزینگ در این بخش نیز افزایش خواهد یافت بر همین اساس باید عنوان داشت هم راستا با کاهش تقاضا در بخش خودرو ، بازار جدید بر روی روند کاری لیزینگ ها گشوده شده است و همانطور که اصل طلایی آدام اسمیت بیان می دارد " بازار روند خود را اصلاح خواهد کرد " لذا به نظر می رسد بخش لوازم کامپیوتری و گوشی همراه می تواند در کوتاه مدت ارزش افزوده مناسبی را برای شرکت های لیزینگ و البته تولید کننده و ارائه دهنده خدمات ایجاد کند .

آنچه روند بازار مصرفی ایران نشان می دهد هرچه فشار اقتصادی افزایش می یابد از نیاز مردمان به ملزومات کاسته نمی شود بلکه نحوه تامین آن تغییر می کند و دیگر خرید مستقیم در دستور کار جامعه رو به توسعه شهری ایران نیست پس می‌توان نتیجه گرفت شاید رفتار ها تغییر کند اما نیاز‌ها همچنان پابرجاست و هنگامی که از نیاز در جوامع شهری صحبت میکنیم یعنی مصرف و مصرف گرایی نیز نیازمند تامین توسط شرکت های وابسته است و این چرخه باعث افزایش رفاه مردم همراستا با افزایش در آمد این شرکت ها خواهد بود .

ورود به فروشگاه